Technik mechatronik

Technik mechatronik to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający przed nowymi wyzwaniami i dający możliwość samorealizacji oraz dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość.

Informacja dodatkowe :

Organizowane są koła zainteresowań tj.

• Modelowanie bryłowe z wykorzystaniem oprogramowania SolidWorks
  • Robotyka – projektowanie, programowanie i wykonywanie mini robotów z wykorzystaniem drukarki 3D oraz frezarki CNC

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

Kwalifikacja 1:

EE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych

Kwalifikacja 2:

EE.21. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych

Sylwetka absolwenta:

Absolwent Technikum mechatronicznego w wyniku oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych kończąc edukacje miał następujące cechy:

• posiada umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy przy projektowaniu, wytwarzaniu, wdrażaniu i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.
  • posiada umiejętnośc wykorzystania zdobytej wiedzy z zakresu elektroniki, automatyki i informatyki wraz z niezbędnymi elementami wiedzy i umiejętności z innych dziedzin niezbędnych do poznania budowy i zrozumienia zasady działania współczesnych urządzeń i systemów mechatronicznych.
  • jest przygotowany do funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym,
  • zna i szanuje historię i kulturę narodową, jest patriotą;
  • Jest przygotowany merytorycznie do pracy w zawodzie technika mechatronika;
  • Jest dobrze przygotowany do kolejnego etapu kształcenia;
  • Zna zasady etyki zawodowej;
  • Dba o swój rozwój zawodowy i indywidualny;
  • Skutecznie komunikuje się w języku obcym;
  • Posiada umiejętności organizacyjne, jest przedsiębiorczy;
  • Cechuje się kulturą osobistą, jest wrażliwy, tolerancyjny;
  • Przestrzega zasad moralnych;
  • Charakteryzuje się zdolnością do ciągłego uczenia się i samodoskonalenia;
  • Samodzielnie studiuje literaturę zawodową oraz korzysta z zasobów Internetu;
  • Przestrzega i stosuje obowiązujące przepisy bhp, przeciwpożarowe i ochrony środowiska;
  • Jest odpowiedzialny i obowiązkowy.

Technik mechatronik znajdzie zatrudnienie w:

• zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych,
  • zakładach przemysłowych przy projektowaniu i programowaniu urządzeń i systemów mechatronicznych.
  • firmach zajmujących się nadzorem technicznym,

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Szkoła dysponuje nowoczesną multimedialną bazą dydaktyczną.

Pracownię elektrotechniki i elektroniki wyposażoną w stanowiska pomiarowe.

Zestawy ćwiczeń, instrukcje do ćwiczeń, pakiety edukacyjne dla uczniów, karty pracy dla uczniów i prezentacje multimedialne związane z treściami kształcenia zawartymi w przedmiocie pracownia elektryczna i elektroniczna.

Szkoła posiada pracownię pneumatyki wyposażoną w: stanowiska umożliwiające szybki montaż elementów analizowanych układów pneumatycznych

Dla realizacji ćwiczeń ze sterowaniem elektrycznym konieczne jest zapewnienie dostępu do źródła zasilania prądem stałym 24V. Ponadto pracownię należy wyposażyć w przyrządy pomiarowe analogowe i cyfrowe, oscyloskopy, przewody pneumatyczne różnych długości. Zestawy ćwiczeń, instrukcje do ćwiczeń, pakiety edukacyjne dla uczniów, karty pracy dla uczniów i prezentacje multimedialne związane z treściami kształcenia zawartymi w przedmiocie pracownia pneumatyki i hydrauliki, katalogi, normy ISO i PN.

Szkoła posiadać pracownię hydrauliki wyposażoną w: stanowiska umożliwiające szybki montaż elementów analizowanych układów hydraulicznych. Ponadto pracownia wyposażona jest w przyrządy pomiarowe analogowe i cyfrowe, oscyloskopy, przewody hydrauliczne różnych długości.

Szkoła posiada pracownię do montażu i programowania urządzeń mechatronicznych wyposażoną w sterowniki programowalne PLC oraz makiety obiektów tj. stacja dystrybucji, skrzyżowania, windy, silniki trójfazowe, itp.

Pracownia wyposażona jest w oprogramowanie służące do symulacji obwodów pneumatycznych, hydraulicznych, elektrycznych, wizualizacji urządzeń mechatronicznych.