Technik informatyk

Technik informatyk to ciekawy, twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. Głównym założeniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów jako przyszłych specjalistów do realizacji zadań w zawodzie. Technik informatyk to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Technicy informatycy łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą również otworzyć własną działalność. Zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy utrzymuję się bardzo duże zapotrzebowanie  na kompetentnych pracowników sektora branży technologii informatycznych. Prognozy rynku pracy wskazują, że zawód informatyka będzie nadal utrzymywał się na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców. Rozwój młodego człowieka w tym kierunku roztacza przed nim perspektywę na odniesienie zawodowego i życiowego sukcesu. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją dając im powód do zadowolenia i samorealizacji. Języki którymi najczęściej posługują się informatycy to języki programowania jak: Java, C++, C#, JavaScript, PHP oraz szeroka gama frameworków wykorzystywanych do budowy aplikacji internetowych. Nie bez znaczenia jest konieczność biegłego posługiwania się technologiami takimi jak XHTML, CSS czy językiem SQL. Wśród serwerów bazodanowych prym wiodą Microsoft SQL Server, Oracle i MySQL. Według danych dotyczących kompetencji informatyków, najwięcej z nich zajmuje się administracją sieci LAN a nieco mniej szeroko rozumianą obsługą usług serwerów webowych.

Według tych analiz oraz struktury ofert pracy kształcenie w zawodach branży IT jest nie tyle celowe, ale wręcz konieczne, ze względu nie tylko na zapotrzebowanie rynku pracy, ale również na tendencje rozwoju kraju w przyszłości.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

Kwalifikacja 1:

EE.08. Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci

Kwalifikacja 2:

EE.09. Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych

Sylwetka absolwenta :

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik informatyk będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

• posługiwania się systemami operacyjnymi pracującymi w różnych rodzajach sieci,
  • posługiwania się oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym,
  • posługiwania urządzeniami wykorzystywanymi w sieciach komputerowych,
  • dobierać konfigurację sprzętu i oprogramowania,
  • projektować i wykonywać lokalną sieć komputerową,
  • zakładać bazy danych i administrować nimi,
  • posługiwać się językami baz danych w tym SQL,
  • stosować powszechnie używane języki programowania,
  • projektować i programować aplikacje internetowe oraz aplikacje bazodanowe
  • ustalać przyczyny wadliwego działania systemu komputerowego,
  • wykonywać operacje wymiany kart i modułów urządzeń techniki komputerowej,
  • posługiwać się dokumentacją zawodową w języku polskim i angielskim.
  • uzyskania dodatkowych uprawnień, tj. prawo jazdy ECDL - Europejskie Komputerowe Prawo oraz certyfikat CISCO poprzesz udział w lokalnej akademii CISCO.

Technik informatyk znajdzie zatrudnienie nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm różnych branż. Wśród nich mogą być:

• ośrodki obliczeniowe
  • instytucje zajmujące się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego
  • firmy sprzedające sprzęt komputerowy
  • firmy instalujące oprogramowanie i sieci komputerowe
  • punkty serwisowe sprzętu komputerowego
  • wydawnictwa i drukarnie
  • studia graficzne i dźwiękowe
  • studia telewizyjne i filmowe
  • przedsiębiorstwa i instytucje korzystające z komputerów
  • dział obsługi informatycznej dowolnego przedsiębiorstwa
  • firmy zajmujące się administrowaniem bazami danych i systemami przetwarzania informacji
  • grafik komputerowy
  • tester oprogramowania komputerowego
  • webmaster zajmując się projektowaniem oraz szatą graficzną witryny internetowej

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Pracownia urządzeń techniki komputerowej

Zajęcia prowadzone w tej pracowni mają na celu poznanie przez uczniów architektury nowoczesnych komputerów PC, nabycia umiejętności w lokalizowaniu i usuwaniu usterek, konfliktów sprzętowych, poznania zasad dokonywania modernizacji sprzętu oraz nabycia umiejętności w posługiwaniu się specjalistycznymi narzędziami diagnostycznymi.

Pracownia sieci komputerowych

Pracownia urządzeń sieci komputerowych realizowana jest w formie zajęć praktycznych obejmujących poznawanie budowy, zasad konfiguracji, łączenia i diagnostyki szerokiej gamy urządzeń sieciowych (przełączniki, routery, modemy xDSL, serwery i interfejsy sieciowe).

Pracownia systemów bazodanowych

Uczniowie przygotowywani są do pracy jako projektanci, analitycy oraz programiści rozwiązań systemowych przetwarzających dane przy użyciu baz danych.

Pracownia witryn i aplikacji internetowych

Pracownia posiada kilkanaście stanowisk komputerowych za pomocą których uczniowie zapoznają się z podstawami i zastosowaniem języka HTML, kaskadowych arkuszy stylów CSS, zarządzając zarówno częścią informacyjną jak i wizualną strony internetowej. Ucząc się języka JavaScript oraz PHP potrafią wzbogacić strony HTML o możliwość interakcji z użytkownikiem oraz sprawdzać poprawność wprowadzonych przez użytkownika informacji.