Dzisiaj podsumowaliśmy nasz szkolny projekt „Młodzi technicy z równymi szansami zawodowymi w UE” realizowany od 01.09.2019 do 31.08.2020 przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Obecnym na spotkaniu stażystom zostały wręczone przez Bogusława Blajera- dyrektora szkoły oraz Panią Barbarę Pilawę-Kraus -wicestarostę łańcuckiego certyfikaty Europass-Mobilność oraz certyfikaty potwierdzające udział w stażu w Ostrawie wydane przez firmę partnerską Educare et Labora. Na dzisiejsze wydarzenie przybyli również nauczyciele którzy pracowali z mlodzieżą podczas zajęć przygotowawczych oraz ich opiekunowie na czas wyjazdu. Zaprezentowano przygotowaną broszurę informacyjną, a także przedstawiono osiągnięte przez uczniów rezultaty. Na koniec młodzież przedstawiła prezentację, która ilustrowała wrażenia z pobytu. Pani wicestarosta w swojej przemowie pogratulowała uczniom oraz szkole udziału w projekcie i wyraziła nadzieję, że w przyszłości możliwe będą kolejne mobilności. Odczytano również list od Pana Pawła Abuckiego- prezesa Educare et Labora, w którym wyraził zadowolenie ze współpracy z naszą szkołą.

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt pt. „ Młodzi technicy z równymi szansami zawodowymi w UE” realizowany przez Zespół Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus +.

Spotkanie odbędzie się 28 sierpnia 2020 roku w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Podzwierzyniec 41 w Łańcucie.

Początek spotkania przewidziano na godz. 9.00

Plan spotkania:

• Wręczenie uczestnikom stażu certyfikatów Europass Mobilność
  • Przedstawienie broszury informującej o rezultatach projektu
  • Przedstawienie rezultatów projektu
  • Relacje i wrażenia uczniów – prezentacja

Jesteśmy w trakcie  mobilności w czeskiej Ostrawie, która trwa od 02.03.2020 do 27.03.2020. Od dnia dzisiejszego, t. 11.03.2020 decyzją władz czeskich wszystkie szkoły  na terytorium Czech zostały zamknięte do odwołania w związku z Koronawirusem. Biorąc pod uwagę to, że władze czeskie w trosce o zdrowie i życie uczniów  zamykają szkoły, podjęliśmy decyzję, że dalsze przebywanie naszych uczniów na terytorium Czech staje się z każdym dniem coraz bardziej niebezpieczne. Docierają do nas również informacje od zaniepokojonych rodziców, którzy sugerują wcześniejszy powrót dzieci do kraju.
Ponadto, dzisiaj również premier RP podjął decyzję o zamknięciu szkół od poniedziałku 16.03.20 z tym ,że apeluje podczas konferencji prasowej do rodziców o to, aby nie posyłali dzieci do szkół już od jutra, tj. 12.03.20.
Reasumując, w dniu dzisiejszym, tj. 11.03.2020 przerywamy mobilność i wysyłamy autokar do Ostrawy po naszych uczniów. Nasza decyzja wynika z podjęcia przez Radę Pedagogiczną ZS2 w Łańcucie uchwały zobowiązującej dyrekcję szkoły do zorganizowania wcześniejszego powrotu młodzieży do Polski.

W niedzielę 01.03.2020 uczniowie naszej szkoły wyruszyli pociągiem z Łańcuta do Ostrawy w Czechach. Na dworcu w Ostrawie czekał na grupę uczniów i opiekunów mentor, pracownik naszej firmy partnerskiej- Educare et Labora s.r.o, z którym dotarli na miejsce zakwaterowania. W poniedziałek po śniadaniu uczniowie informatycy z opiekunem udali się do firmy komputerowo- informatycznej TRAMIT s.r.o, w której rozpoczęli swój staż. Na miejscu przedstawiono im opiekuna praktyki, zasady obowiązujące w zakładzie i podano program praktyk.I zaczęło się…..

Podobnie grupa uczniów technikum mechatronicznego dotarła na miejsce odbywania stażu- czyli do Huty Trzyniec. Na miejscu zabrano grupę do Muzeum przy hucie, a następnie młodzież spotkała się z opiekunem praktyki. Uczniowie poznawali miejsca praktyk, zapoznawali się z zasadami obowiązującymi w zakładach, wykonywali przydzielane im zadania, zdobywali nowe kompetencje. Ale ten wyjazd to również zawiązywanie nowych znajomości, więzi koleżeńskich, którym sprzyjało wspólne spędzanie wolnego czasu. Wtedy uczniowie grali w gry stołowe, chodzili na basen, uprawiali biegi, spacery w pobliskim parku. Udało się także zobaczyć na żywo mecz dwóch pierwszoligowych drużyn piłkarskich Banik Ostrava vs Mlada Boleslav. Wraz z opiekunami uczniowie w sobotę 07.03.2020 wyruszyli na wycieczkę do Pragi. Na wszystkich uczestników wyjazdu czekało w stolicy sporo atrakcji, które w ciekawy sposób przekazała pani przewodnik. Pogoda nie rozpieszczała, ale historyczna, zabytkowa część stolicy oraz liczne legendy i urocze zakątki starówki na długo pozostaną w pamięci uczniów oraz opiekunów. W niedzielę 08.03.2020 wszyscy uczniowie razem z opiekunami udali się do centrum Ostrawy, aby przyjrzeć się z bliska zabytkom miasta, a że był to Dzień Kobiet, dlatego panowie złożyli jedynej Pani w ich gronie serdeczne życzenia oraz wręczyli Jej piękny kwiat. Pierwszy tydzień umknął bardzo szybko….

Sami zobaczcie…..